Łojotokowe zapalenie skóry

Łojotokowe zapalenie skóry to bardzo częsta choroba skóry. Występuje zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Objawia się zaczerwienieniem i łuszczeniem skóry głowy, twarzy, okolicy mostka.

Dlaczego choruję?

Pojawieniu się zmian sprzyjają predyspozycje genetyczne, stres, łojotok, zaburzenia odporności, zaburzenia hormonalne.
Choroba wynika z obecności grzybów drożdżopodobnych na skórze (jest ich najwięcej na skórze głowy) oraz naszej indywidualnej wrażliwości na ich obecność.
Prawie u każdej osoby okresowo pojawia się łupież (można go potraktować jako najłagodniejszą formę ŁZS).

Jak wyglądają zmiany skórne?

Typowe są czerwone ogniska pokryte żółtą łuską na skórze głowy, małżowinach usznych, karku, klatce piersiowej (okolica mostka). Na twarzy zmiany występują w brwiach i między brwiami, na powiekach, w fałdach nosowo-wargowych lub tuż pod skrzydełkami nosa. Zmiany mogą powodować świąd i pieczenie skóry.
Rzadko zmiany zajmują okolice pach, pachwin, skórę między pośladkami. U małych dzieci mogą zajmować całą główkę i przechodzić na tułów i okolice pieluszkową, gdzie często są mylone z alergią na mleko krowie.

Jak pielęgnować skórę z ŁZS?

Skórę z łojotokowym zapaleniem należy nawilżać!
Istnieją już dermokosmetyki specjalnie przygotowane dla osób z ŁZS – żele myjące i kremy o właściwościach przeciwgrzybiczych i przeciwzapalnych, które uzupełniają i zwiększają efektywność leków.

Jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry?

Leczenie dzielimy na 2 etapy: intensywne, codzienne leczenie istniejących zmian skórnych oraz stałe leczenie podtrzymujące , zapobiegające nawrotom ŁZS.
W pierwszym etapie najczęściej łączy się szampony o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwgrzybiczych z miejscowymi lekami kortykosteroidowymi w formie płynów, kremów. Jeżeli zmiany pojawiają się na twarzy bardzo ważne jest leczenie pod kontrolą dermatologa – błędem jest samodzielne, długotrwałe używanie sterydów na twarz, ponieważ można wygenerować trudne w terapii powikłania posterydowe.
Zamiast sterydów lekarze sięgają po nowoczesne leki przeciwzapalne takie jak takrolimus lub pimekrolimus.

W okresie bez zmian skórnych stosowane jest leczenie podtrzymujące, które polega na używaniu szamponów przeciwgrzybiczych 1-2 razy w tygodniu oraz leków miejscowych także 2 x / tydz.