Przebarwienia skóry

Przebarwienia to jeden z najczęstszych ale i najtrudniejszych problemów leczniczych, z którym pacjenci zgłaszają się do dermatologa lub lekarza medycyny estetycznej.
Są one efektem zwiększonej produkcji melaniny i jej nierównomiernego rozłożenia w naskórku, na granicy skórno- naskórkowej lub głęboko w skórze właściwej.
Mają postać płaskich, brązowych, nieregularnych plam umiejscowionych najczęściej na twarzy, szyi, dekolcie, dłoniach, czyli miejscach najbardziej narażonych na działanie promieni słonecznych.
Szacuje się, że około 30 % kobiet po 30 roku życia i 90 % powyżej 50 roku życia ma na skórze zmiany o charakterze przebarwień.
Powstaniu przebarwień sprzyjają: predyspozycje genetyczne, ekspozycja na słońce, opalanie w solarium, hormony (doustne tabletki antykoncepcyjne, hormonoterapia zastępcza, ciąża, guzy jajnika, zapalenia przydatków, choroby wątroby), oparzenia, urazy, stany zapalne np.: przebyty trądzik.

Jak mogę pozbyć się przebarwień?

Wśród dostępnych metod usuwania przebarwień najskuteczniejszą jest kuracja preparatem Cosmelan (skuteczność powyżej 90%). Polecana jest ona szczególnie osobom z rozległymi i bardzo widocznymi przebarwieniami na twarzy, ciele.
Przy mniej nasilonych przebarwieniach dobre efekty uzyskuje się po wykonaniu serii 3-6 peelingów medycznych.
Zarówno Cosmelan jak i seria peelingów chemicznych wykazują dodatkowo działanie stymulujące skórę i spłycające zmarszczki.

Jak mogę zapobiegać nawrotowi przebarwień?

Osoby ze skłonnością do powstawania przebarwień powinny unikać opalania, zwłaszcza twarzy oraz stosować przez cały rok preparaty z wysoką ochroną przeciwsłoneczną (SPF 30-50).
Na noc zaleca się aplikację kosmetyku hamującego tworzenie barwnika w skórze. Właściwości wybielające posiadają kremy z arbutyną, hydrochinonem w stężeniu 2 – 4%, kwasem azelainowym (15-20 %), kwasem kojowym lub fitowym.
Preparaty rozjaśniające mogą zawierać także kwas glikolowy lub mlekowy przyspieszające złuszczanie naskórka, tretinoinę czy stabilną witaminę C usuwającą nagromadzoną w komórkach naskórka melaninę.

Polecamy zabiegi