Przebarwienia

Przebarwienia to jeden z najczęstszych ale i najtrudniejszych problemów leczniczych, z którym pacjenci zgłaszają się do dermatologa lub lekarza medycyny estetycznej.
Są one efektem zwiększonej produkcji melaniny i jej nierównomiernego rozłożenia w naskórku, na granicy skórno- naskórkowej lub głęboko w skórze właściwej.
Mają postać płaskich, brązowych, nieregularnych plam umiejscowionych najczęściej na twarzy, szyi, dekolcie, dłoniach, czyli miejscach najbardziej narażonych na działanie promieni słonecznych.
Szacuje się, że około 30 % kobiet po 30 roku życia i 90 % powyżej 50 roku życia ma na skórze zmiany o charakterze przebarwień.
Powstaniu przebarwień sprzyjają: predyspozycje genetyczne, ekspozycja na słońce, opalanie w solarium, hormony (doustne tabletki antykoncepcyjne, hormonoterapia zastępcza, ciąża, guzy jajnika, zapalenia przydatków, choroby wątroby), oparzenia, urazy, stany zapalne np.: przebyty trądzik.

Jak leczymy przebarwienia hormonalne?

Zabieg wykorzystujący maskę depigmentującą na bazie kwasu kojowego, fitowego, arbutyny i retinolu – W gabinecie lekarskim na twarz pacjenta nakładana jest specjalna maska zawierająca szereg aktywnych substancji o działaniu silnie wybielającym. Ustąpienie przebarwień uzyskuje się zwykle po 3 – 4 tygodniach kuracji, chociaż zalecany czas terapii domowej to około 3 – 6 miesięcy.

Zaletą terapii jest jej wysoka skuteczność, możliwość wykonania zabiegu o każdej porze roku, zmniejszenie wydzielania łoju oraz działanie przeciwzmarszczkowe.

 

Peeling Retexture – zaleca się 3 zabiegi co 6 tygodni

Jak mogę zapobiegać nawrotowi przebarwień?

Osoby ze skłonnością do powstawania przebarwień powinny unikać opalania, zwłaszcza twarzy oraz stosować przez cały rok preparaty z wysoką ochroną przeciwsłoneczną (SPF 30-50).
Na noc zaleca się aplikację kosmetyku hamującego tworzenie barwnika w skórze. Właściwości wybielające posiadają kremy z arbutyną, hydrochinonem w stężeniu 2 – 4%, kwasem azelainowym (15-20 %), kwasem kojowym lub fitowym.
Preparaty rozjaśniające mogą zawierać także kwas glikolowy lub mlekowy przyspieszające złuszczanie naskórka, tretinoinę czy stabilną witaminę C usuwającą nagromadzoną w komórkach naskórka melaninę.

Zabiegi