Trądzik różowaty

Nietolerancja kosmetyków, zaczerwienienie skóry twarzy, obecność poszerzonych naczynek oraz wysiewy grudek i ropnych krostek – wszystkie te objawy, zwłaszcza u dojrzałej kobiety, składają się na obraz częstej choroby skóry, jaką jest trądzik różowaty.

Przyczyny

 • geny – częściej chorują osoby z jasną karnacją, zmiany mogą występować rodzinnie
 • płeć – częściej chorują kobiety (co dziesiąta kobieta pomiędzy 30 a 50 rż), ale ciężej mężczyźni
 • stres
 • duże wahania temperatur- choroba zaostrza się zwykle wczesną wiosną i jesienią
 • słońce
 • dieta- alkohol, pikantne przyprawy, mocna kawa i herbata
 • leki- np. niektóre leki obniżające ciśnienie krwi
 • obecność pasożyta Demodex folliculorum, który fizjologicznie bytuje w mieszkach włosowych skóry twarzy.

Choroba ma przewlekły przebieg z okresami zaostrzeń i remisji.

Jakie zmiany pojawiają się na skórze?

 • początkowo napadowy, trwający od kilku minut do kilku godzin rumień twarzy. Po pewnym czasie rumień utrwala się, dołączają się teleangiektazje, powszechnie nazywane „pajączkami”. Pojawia się uczucie gorąca, pieczenia skóry. Ta postać występuje u około 80 procent chorych z trądzikiem różowatym.
 • z czasem u części pacjentów na podłożu rumieniowym pojawiają się grudki i krostki, w odróżnieniu od trądziku pospolitego nie występują tu zaskórniki
 • u mężczyzn- przewlekły stan zapalny może doprowadzić do przerostu tkanki łącznej i gruczołów łojowych i powstania nosa guzowatego (rhinophyma)

Jak pielęgnować skórę z trądzikiem różowatym?

Kosmetyki nie powinny zawierać alkoholu, konserwantów i substancji zapachowych.
Do zmycia makijażu wskazane są płyny micelarne do skóry wrażliwej, naczyniowej.

Istotne dla uzyskania dobrych efektów leczenia jest wyeliminowanie czynników drażniących i nasilających zmiany. Należy unikać gorących potraw, ostrych przypraw, palenia papierosów, picia mocnej kawy, herbaty i alkoholu, opalania zarówno w warunkach naturalnych jak i przy użyciu łóżek solaryjnych. Podrażniać skórę może również wiatr, mróz lub chlorowana woda w basenach.
Rumień oraz poszerzone naczynka można zamaskować stosując makijaż korekcyjny z wykorzystaniem specjalnych wysoko kryjących pudrów i korektorów (zielony pigment neutralizuje kolor czerwony).

 1. Mycie – unikamy zwykłego mydła, ponieważ przesusza i podrażnia skórę. Do mycia najlepsze są specjalne płyny micelarne lub żele do skóry naczyniowej.
 2. Krem na dzień – poleca się stosowanie kremów do skóry naczyniowej z filtrem przeciwsłonecznym SPF > 30, najlepiej filtrem mineralnym. Pod krem nawilżający można zastosować serum z kwasem traneksamowym, antyoksydantami np. witaminą C, które wzmacniają i uspokajają naczynka lub lek zalecony przez dermatologa z metronidazolem lub kwasem azelainowym.
 3. Krem na noc – bardzo dobrym rozwiązaniem jest stosowanie kremu-leku z kwasem azelainowym, kremu z metronidazolem lub iwermektyną – wg zaleceń dermatologa.
 4. Makijaż – nie ma przeciwwskazań, by stosować pudry sypkie i podkłady korygujące rumień i niedoskonałości skóry. Bardzo ważny jest dokładny demakijaż skóry. W tym celu dobrze sprawdzają się płyny micelarne do cery naczyniowej.

W postaciach bardziej zaawansowanych wprowadza się leczenie doustne trwające zwykle od kilku tygodni do kilku miesięcy i obejmujące przyjmowanie antybiotyków z grupy tetracyklin.
W bardzo ciężkich przypadkach i przy braku skuteczności dotychczasowej terapii zaleca się pochodną witaminy A – izotretinoinę (Izotek, Curacne).

Jakie zabiegi można wykonać w trądziku różowatym?

 1. Bardzo delikatne peelingi na bazie kwasu azelainowego lub migdałowego – zmniejszają reaktywność naczyń, redukują ilość grudek i krostek, poprawiają nawilżenie skóry, zmniejszają uczucie pieczenia skóry.
  Nie zaleca się mocnych peelingów chemicznych, peelingów mechanicznych.
 2. Mezoterapia – wprowadzenie w głąb skóry kwasu hialuronowego i kwasu bursztynowego (np. preparat Electri)- poprawia nawilżenie skóry, działa przeciwzapalnie, zmniejsza nadwrażliwość skóry na czynniki zewnętrzne.
  Mezoterapia może być wykonywana na przemian z peelingami chemicznymi, najlepiej pod kontrolą lekarza.
 3. Laseroterapia i IPL – po wstępnym okresie leczenia miejscowego, zamknięcie naczynek jest kluczowym zabiegiem chroniącym przed nawrotem trądzika różowatego.
  Zwykle wymagane jest wykonanie kilku zabiegów, chociaż efekt widoczny jest już po pierwszym.

Polecamy zabiegi