Zmarszczki twarzy, szyi, dekoltu

Zmarszczki to linijne zagięcia skóry, których przybywa wraz z wiekiem. Ich pojawienie się zależy od szeregu czynników min.: predyspozycji genetycznych, spadku poziomu hormonów, nadmiernego opalania się, palenia tytoniu, stanu nawodnienia skóry.
Pierwsze zmarszczki pojawiają się już około 25-30 roku życia. Określane są jako zmarszczki mimiczne, ponieważ powstają w związku z ruchem mięśni mimicznych twarzy np.: kiedy marszczymy brwi lub się śmiejemy. Są to zmarszczki wokół oczu powszechnie określane jako „kurze łapki”, pionowe zmarszczki między brwiami tzw. „mars”, poziome zmarszczki czoła. Z czasem uwidaczniają się zmarszczki nie związane z mimiką, utrzymujące się także w czasie spoczynku – tzw. zmarszczki statyczne: pogłębione bruzdy nosowo-wargowe, zmarszczki wokół ust, linie marionetki.

Jak można usunąć zmarszczki?

Do najpopularniejszych metod usuwania zmarszczek należą iniekcje toksyny botulinowej, wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym, mezoterapia igłowa oraz peelingi chemiczne.

Toksyna botulinowa jest oczyszczonym białkiem stosowanym w celu wygładzania zmarszczek mimicznych twarzy takich jak pionowe i poziome zmarszczki czoła, kurzych łapek, zmarszczek nosa. Podana za pomocą cienkiej igły w odpowiedni mięsień powoduje zablokowanie odbierania przez niego impulsów nerwowych, co ostatecznie prowadzi do jego rozluźnienia i rozprostowania niepożądanych zmarszczek.

Kwas hialuronowy to naturalna substancja występująca w skórze, odpowiadająca za jej odpowiednie nawilżenie. To najczęściej stosowany wypełniacz w korekcji bruzd i zmarszczek. Zagęszczony kwas hialuronowy wprowadzony w zmarszczkę chłonie niczym gąbka znaczne ilości wody, co powoduje wypchnięcie i rozprostowanie zmarszczki.
Preparaty kwasu hialuronowego stosowane są w leczeniu zmarszczek czoła, „kurzych łapek”, zmarszczek wokół ust, pogłębionych fałdów nosowo-wargowych, opadniętych kącików ust, bruzd marionetki oraz zmarszczek szyi i dekoltu.

Mezoterapia igłowa to nowoczesny zabieg, podczas którego za pomocą wielu, bardzo płytkich nakłuć wprowadza się w skórę substancje odżywcze takie jak: witaminy, aminokwasy, składniki mineralne, kwas hialuronowy. Jest ona jedną z podstawowych metod odmładzania skóry twarzy, szyi, dekoltu, a nawet grzbietów rąk. Dzięki serii zabiegów skóra ulega wygładzeniu, rozjaśnieniu, poprawia się jej napięcie i nawilżenie.

Peeling chemiczny polega na usunięciu defektów kosmetycznych lub zmian chorobowych skóry. W trakcie zabiegu na leczony obszar (twarz, szyję, dekolt, plecy) nakładane są kwasy owocowe (AHA) lub kwas trójchlorooctowy (TCA) w określonym stężeniu. Składniki peelingu mają właściwości regulujące wydzielanie łoju, bakteriostatyczne, wybielające, nawilżające, złuszczające, pobudzające intensywną regenerację skóry. Peeling poprawia także wchłanianie substancji aktywnych zawartych w kosmetykach, co sprawia, że działają one skuteczniej.

Zabiegi